Mamy dla Ciebie kolejną odsłonę naszych porad HR! Agnieszka Bartyzel, nasza specjalistka ds. rekrutacji tym razem skupia się na prawdomówności w CV oraz najważniejszych informacjach, które pomagają pracodawcy w podjęciu decyzji.

Jak przygotować CV, aby było zrozumiałe i robiło dobre wrażenie?

Dobrze we wstępie CV umieścić krótkie podsumowanie zawodowe. Najlepiej napisać o tym, czego oczekujesz od przyszłego pracodawcy i w jakim kierunku pragniesz się rozwijać. Oczywiście należy też dokładnie przedstawić swoje doświadczenie, uwzględniając nie tylko stanowisko i nazwę firmy, ale też zakres obowiązków, zrealizowane projekty i osiągnięcia.

Jeżeli masz już kilkuletnie doświadczenie zawodowe, swobodnie możesz pominąć prace wykonywane podczas studiów. Skup się przede wszystkim na ostatnich pięciu latach. W przypadku braku doświadczenia zawodowego opisz to co robiłeś podczas nauki, jakie projekty realizowałeś oraz na jakim stanowisku widzisz siebie w przyszłości i dlaczego.

Pamiętaj! Nie musisz tłumaczyć się w CV z kilkumiesięcznych przerw w zatrudnieniu – na pewno zostanie to zweryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli jednak nie pracowałeś dłużej niż rok, wtedy warto wspomnieć co było tego przyczyną.

Zdarza się też, że zdeterminowani kandydaci wysyłają hurtowo swoje dokumenty do różnych firm. Jako rekruterzy, jesteśmy w stanie szybko to zweryfikować. Dokumenty często zawierają niepoprawnie sformułowaną klauzulę. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych osobowych, należy zawsze wpisać nazwę pracodawcy, do którego aplikujemy. Wielu kandydatów zapomina zaktualizować te informacje.

Zobacz, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej →

Szczerość w CV

Kłamstwo w CV ma krótkie nogi! Bardzo często odkrywamy na rozmowach kwalifikacyjnych drobne rozbieżności pomiędzy deklarowaną a faktyczną znajomością języków obcych. Jeżeli w CV wpisałeś język angielski na poziomie komunikatywnym, to musisz umieć przeprowadzić swobodną konwersację. Weryfikujemy też biegłość w obsłudze pakietu Office w przypadku stanowisk, na których jego znajomość jest szczególnie ważna. Chociaż podkreśla ją większość kandydatów, obsługa Excela w stopniu zaawansowanym to bardzo rzadko spotykana umiejętność.

Zawsze stawiamy na szczerość, nawet gdy kandydat nie wykonuje zadań na poziomie, jakiego
oczekiwaliśmy po jego CV. Wiele jednak zależy od tego, jak ustosunkuje się do tej sytuacji. Na pewno nikogo nie skreślamy od razu.

agnieskza bartyzel porady rekrutacyjne specjalistka hr

Krótko i lakonicznie?

W sieci znajdziesz wiele artykułów poradnikowych, według których należy zmieścić CV na jednej stronie. Wychodzimy z założenia, że dokument powinien być przede wszystkim czytelny i przejrzysty; nic się nie stanie, jeśli przeniesiemy część informacji na drugą stronę. W tym przypadku należy znaleźć „złoty środek”, ponieważ kilkustronicowe CV także nie jest dobrym wyjściem. Przede wszystkim skup się na najważniejszych aspektach Twojego doświadczenia, a o reszcie zawsze możesz powiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej.

Czy wymagamy w JKB listu motywacyjnego?

W JKB Group nie wymagamy listu motywacyjnego. Skutecznie zastępuje go krótkie podsumowanie zawodowe. Wystarczy, że napiszesz kilka słów o sobie, podkreślisz upragniony kierunek rozwoju i długofalowe cele. List motywacyjny jest praktykowany coraz rzadziej i często jest powtórzeniem tego, co zawarto już w CV. Właśnie dlatego w JKB nie wymagamy dodatkowego dokumentu (dbając przy tym również o ekologię ?).

Przeczytaj wrażenia Pauliny po rozmowie kwalifikacyjnej w JKB Group →

Jak wygląda proces weryfikacji CV kandydata, który aplikuje na stanowiska techniczne?

W przypadku rekrutacji na stanowiska techniczne już na etapie analizy CV mocno zaangażowany jest bezpośredni przełożony, który sprawdza profil zawodowy właśnie pod kątem technicznym. Następnie, najczęściej podczas tego typu rekrutacji, proponujemy kandydatom rozwiązanie zadania rekrutacyjnego, które później omawiamy podczas spotkania. Pozwala to od razu zweryfikować jego wiedzę i sprawdzić, czy deklarowane przez kandydata w CV umiejętności pokrywają się z rzeczywistością. Zazwyczaj po tych etapach obie strony wiedzą już, czy chcą ze sobą wzajemnie współpracować.

Chcesz z nami pracować? Sprawdź, na jakie stanowiska właśnie rekrutujemy! →


Wiesz, co możesz zyskać.
Przekonaliśmy Cię?

Napisz do nas i wyślij swoje CV!