Jak zarządzać księgowością w grupie przedsiębiorstw? Odpowiedź na to pytanie bardzo dobrze zna Magdalena Krajewska, nasza główna księgowa. Przeczytaj, jak pracuje na co dzień, co pomaga jej w pracy i kiedy znajduje czas na rozwój!

Czy praca głównej księgowej w grupie przedsiębiorstw jest wymagająca?

Przede wszystkim to pełna kontrola nad księgami, przepływem dokumentów, optymalizacją podatkową, terminowością. Codzienne obowiązki są naprawdę rozległe i wymagają ogromu wiedzy oraz skupienia. Na szczęście dzięki wieloletniemu doświadczeniu, dzień pracy nie jest aż tak stresujący. Dużym ułatwieniem jest na pewno nasz system księgowy. W pewnych sytuacjach korzystamy też z pomocy firmy zewnętrznej.

JKB Group sprzedaje swoje produkty także na różnych europejskich rynkach. Musimy więc pochylać się nad kwestiami związanymi z obrotem gospodarczym w innych krajach. Ściśle pilnujemy dokumentacji i terminów składania deklaracji do urzędu skarbowego o obrocie w Unii Europejskiej.

Praca w księgowości to jednak coś więcej niż pilnowanie dokumentów. Codziennie sprawdzamy co słychać na rynku, przeglądamy planowane nowelizacje ustaw, uczymy się nowych rzeczy. Ważne, żebyśmy byli gotowi na wszystkie możliwości. Na pewno się nie nudzimy!

Jak wygląda praca na drugim biegunie JKB Group? Poznaj codzienność naszego zespołu kreatywnego →

Korzystamy w JKB Group z narzędzi, które pomagają w pracy. Jak wygląda taka praca na co dzień?

Dużym wsparciem jest nasz system ERP. Najprostszy przykład z mojej codziennej pracy to generowanie i wysyłanie deklaracji do Urzędu Skarbowego. Cały proces odbywa się naprawdę szybko i jest łatwy w obsłudze. Przy księgowaniu dokumentów, czy przy rozliczaniu płatności internetowych i wyciągów bankowych, też mamy pełną optymalizację. Dla mnie ważna jest także możliwość sprawdzenia aktualnego statusu naszych stanów pieniężnych czy płynności finansowej.

System ERP pozwala również generować raporty. Nie tylko te do Urzędu Skarbowego, ale też raporty do naszych wewnętrznych działów dotyczące wysokości sprzedaży czy stanów magazynowych.

Wchodzimy w erę cyfryzacji – dzięki pandemii dużo urzędów przyspieszyło wdrażanie swoich systemów online. Czy Urząd Skarbowy także wszedł na nowy etap?

Tak, w ciągu najbliższych lat nacisk ma być właśnie położony na automatyzację pewnych procesów i procedur. Mam nadzieję, że dzięki temu nasza praca będzie jeszcze łatwiejsza. To ma być zacieśnienie współpracy między przedsiębiorstwami, a Urzędem Skarbowym, który ma większą kontrolę nad naszą pracą. Wbrew pozorom, jest to też dobre dla nas – dzięki informacjom zwrotnym mamy możliwość poprawienia pewnych księgowań i transakcji. Nie musimy się też obawiać ewentualnych przyszłych kontroli.

Warto zaznaczyć, że dzięki temu rola księgowych w przedsiębiorstwach będzie ciągle silniejsza. Będziemy mieli więcej czasu na dokształcanie się oraz też kontrolę wewnętrzną. Będziemy mogli także sprawdzać, czy faktycznie wszystkie zapisy w programie są w porządku, czy wszystkie dokumenty są dobrze zaksięgowane a VAT dobrze odliczony. To idzie w naprawdę dobrą stronę.

Poznaj osoby, które na co dzień dbają o relacje z naszymi klientami. Zobacz, jak pracuje dział obsługi klienta →

Co robiłaś zanim trafiłaś do firmy JKB?

Od 17 lat pracuję w księgowości – to trudne, ale satysfakcjonujące zajęcie. Moja przygoda z finansami i rachunkowością zaczęła się od biura rachunkowego, gdzie pracowałam 8 lat. Tam wiele się nauczyłam, poznałam księgowość małych i średnich firm, przygotowałam dokumenty kadrowe, obliczałam wynagrodzenia, deklaracje ZUS. Właśnie wtedy do mnie dotarło, że to jest praca dla mnie. Wiedziałam już, co chcę robić w życiu – postanowiłam pójść na studia. Skończyłam Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu na kierunku Finanse i rachunkowość. Później były kolejne prace w dużych firmach handlowych. Od grudnia 2020 roku pracuję w JKB Group i uważam, że to była świetna decyzja.

Określiłaś swoją ścieżkę kariery zawodowej bardzo dokładnie od samego początku?

Od początku swojej kariery zawodowej miałam jasno określone cele i ścieżkę kariery. Wiedziałam, co chcę robić i w jaki sposób mogę dążyć do wyznaczonego sobie punktu. Nie było łatwo, ale na szczęście wszystko ułożyło się tak, jak chciałam. Co ciekawe, ciągle się uczę i rozwijam. Cały czas coś się zmienia, nie ma stagnacji.

Ty także masz zaplanowaną swoją ścieżkę rozwoju? Sprawdź, czy możesz ją realizować na jednym z naszych wolnych stanowisk →

Wiesz, co możesz zyskać.
Przekonaliśmy Cię?

Napisz do nas i wyślij swoje CV!