- aktualności
Joanna Charewicz-Ostrowska to nasz najświeższy transfer! Jako specjalistka ds. pozyskiwania środków, Asia wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie w poszukiwaniu wartościowych programów dotacji. Jak znalazła się w JKB i jakie plany ma na nasz rozwój?
Dlaczego zdecydowałaś się właśnie na JKB Group? Co sprawiło, że się tu pojawiłaś?
Chęć powrotu do źródeł. W JKB Group nigdy wcześniej nie byłam, ale w zasadzie od piętnastu lat zajmowałam się funduszami unijnymi. Następnie zboczyłam w kierunku logistyki, ale zapragnęłam powrotu do korzeni i przez zupełny przypadek, spontanicznie przypomniałam sobie o firmie, która wielokrotnie przewijała mi się wcześniej. Pracowałam kiedyś w instytucji, która zajmowała się podobnym obszarem, udało mi się więc zlokalizować wszystkich fajnych pracodawców w okolicy. Reszta jest prawdopodobnie kwestią przeznaczenia. Akurat wtedy pojawiła się odpowiednia oferta, CV wysłałam w niedzielę wieczorem, a już w środę pojawiłam się na rozmowie kwalifikacyjnej. Szybko poszło.
Opowiedz, na czym polega Twoja praca. Kiedy Twoja pomoc jest absolutnie niezbędna i jakie problemy rozwiązujesz w firmie JKB?
Do moich zadań należy przede wszystkim wyszukiwanie środków zewnętrznych, czyli pozyskiwanie funduszy unijnych oraz krajowych. Generalnie wykonuję pracę, której nie można powierzyć komuś, kto nie ma w tym zakresie żadnego doświadczenia. Poszukiwania są długotrwałe i monotonne, a bez mapy mogłyby się okazać jeszcze trudniejsze. Można powiedzieć, że bawię się trochę w detektywa: przekopuję się przez to, czego inni nie muszą znać, czytam tony ustaw, poznaję dokumenty i programy operacyjne.
Do tematu funduszy unijnych wróciłaś po dłużej przerwie. Skąd taka zmiana? Co najbardziej ekscytuje Cię w tej pracy?
Wiesz, co jest najfajniejsze? Kiedy uda się znaleźć jakieś środki i przeprowadzić projekt od A do Z, możesz być pewien, że fizycznie coś po nim pozostanie. Przyjemnie przemieszczać się po naszym województwie, wiedząc, że właśnie tutaj pojawiło się coś nowego. Czuję wtedy, że dołożyłam małą cegiełkę do rozwoju regionu. Zawsze motywowało mnie to, żeby działać dalej.
Mówimy o regionie, natomiast co macie w planach, jeśli chodzi o rozwój JKB Group? Jak odczuje to firma?
Powszechnie wiadomo, że firma przechodzi właśnie transformację. Chcemy zrobić coś nowatorskiego, co będzie opierało się na zupełnie nowym modelu biznesowym. Wchodzimy już bardzo mocno w gospodarkę cyrkularną, co idealnie wpisuje się w trendy w funduszach unijnych. Ponieważ jesteśmy firmą, która w zasadzie bardzo mocno się rozwija, nie tylko poprawa efektywności energetycznej lub odnawialne źródła energii, ale też wszelkie działania innowacyjne jak najbardziej wpisują się w zakres moich poszukiwań. Biorąc pod uwagę, że już przez te trzy miesiące udało mi się zrozumieć, na czym polega nasze działanie, zadanie to okazuje się jeszcze łatwiejsze. Przede wszystkim patrzę, jakie mamy potrzeby i możliwości.
O naszych zmianach przeczytasz tutaj →
Na jakim etapie pozyskiwania środków zewnętrznych aktualnie jesteśmy?
Polityka unijna generalnie programowana jest na siedem lat. Obecnie znajdujemy się w dość specyficznym momencie, kiedy zmienia się tzw. „siedmiolatka”, a Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wespół z Komisją Europejską oraz władzami samorządów tworzy wszystkie dokumenty programowe, na podstawie których później zasoby te zostaną rozdysponowane. Właśnie dlatego cały czas czytam i poszukuję nowych materiałów.
Chociaż środki ze starej perspektywy się kończą, udało nam się na przykład złożyć wniosek na kolejny Bon na Innowacje. Poprzedni, który uzyskaliśmy, znajduje się właśnie na etapie realizacji. Dotyczył on budowy urządzenia, które będzie wykorzystywane podczas produkcji choinek, czyli specjalnego stołu do skręcania. Urządzenie to zostanie zaprojektowane od podstaw z udziałem Uniwersytetu Zielonogórskiego. Bon, na który dopiero złożyliśmy aplikację, koncentruje się natomiast na próbach modernizacji procesu szlifowania profili stalowych wykorzystywanych do produkcji naszych mebli. Mam nadzieję, że go również uda się podpisać i wdrożyć.
Wspomniałaś, że przez swoją innowacyjność i oryginalne podejście JKB Group ma wiele możliwości rozwoju. Dokumenty, które właśnie czytasz, otwierają przed nami nowe perspektywy?
Zawsze wierzyłam, że najpierw trzeba zdiagnozować potrzeby, by następnie na ich podstawie szukać dodatkowych źródeł wsparcia. Osobiście bardzo się cieszę, że mamy już jasno sprecyzowane oczekiwania. Ponieważ wiemy, co chcemy osiągnąć oraz jak tego dokonać, mogę skoncentrować się na dopasowaniu odpowiedniego programu do profilu naszej działalności oraz długoterminowych planów. Tutaj działa to w dobrą stronę. Może nie jest to sformalizowane w takim sensie, że nie mamy jakiejś szeroko wypracowanej i udokumentowanej strategii, ale wiemy, na czym chcemy się skupiać oraz w jakim kierunku zmierzamy… a pod ten kierunek, powiem szczerze, nie będzie mi ciężko czegoś znaleźć.
Dzięki Joannie uda nam się rozwijać mocniej i szybciej, niż zakładaliśmy. Jeśli szukasz firmy, która na pierwszym planie stawia innowacyjność, sprawdź nasze oferty pracy →