Jak z pasją opowiadać o procesach, które odbywają się w naszych halach produkcyjnych? Daniel Nester, nasz kierownik produkcji, opowiedział nam o systemach wspomagania produkcji, lean managemencie i optymalizacji procesów. Poznaj bliżej nasz sposób działania, zarządzania produkcją oraz integracji wszystkich działów.

optymalizacja produkcji jkb group

Jesteś kierownikiem całej produkcji. Jakie obowiązki do Ciebie należą?

Przede wszystkim, cały zakres produkcji choinek począwszy od zakupów po wewnętrzny proces logistyczny, sam proces produkcyjny oraz proces pakowania produktu gotowego i wysyłki go do magazynu zewnętrznego. Koordynowanie prac podległego zespołu, dbanie o wysoką jakość produkowanych choinek oraz, co ważniejsze, zapewnienie prawidłowych warunków pracy.

Z jakich narzędzi korzystacie, jeśli chodzi o produkcję?

Od kilku miesięcy firma wdraża system NAV, czyli system ERP do wspomagania produkcji. Jest to system, w którym działam od samego początku mojej pracy w firmie. Wykorzystujemy go już na początkowym etapie produkcji – zakup materiałów, meldowanie procesów produkcyjnych, czyli montaż, pakowanie, wysyłanie wyrobów gotowych na magazyn.

NAV pomaga nam w monitorowaniu stanów magazynowych komponentów używanych w procesie produkcji. Na razie jesteśmy na etapie dopracowywania systemu – dane, które są do niego wprowadzane, stale weryfikujemy i poprawiamy. Ma to związek z poziomem skomplikowania naszego procesu produkcji. Pracujemy stale nad odpowiednim wprowadzaniem danych o materiałach, tak by na koniec wszystkie wyliczenia były jak najbardziej zbliżone do tych rzeczywistych. Ważna jest też kwestia zużycia tych materiałów i oczywiście nadanie kosztów produkcji.

Na szczęście system nie jest dla mnie nowy, pracowałem wcześniej na systemach ERP – teraz to kwestia dostosowania go do naszej produkcji i naszych potrzeb. Wewnętrznie działamy jeszcze na Microsoft Excel i formułach, które sami tworzymy.

Jak komunikujemy się w JKB Group? Marcin opowie Ci o Microsoft Teams >>

Co z procesami produkcji w JKB Group?

Moim obowiązkiem jako kierownika produkcji jest optymalizacja procesów produkcyjnych. Współpracuję w tym temacie z kierowniczką działu optymalizacji, która jest odpowiedzialna za lean management i 5S w JKB Group.

Wcześniej pracowałem jako specjalista ds. lean manufacturing – dzięki temu doskonale wiem, że proces optymalizacji to proces ciągły, który nigdy się nie kończy.

Jakie usprawnienia wprowadziliście do swojej produkcji w ostatnim czasie?

Najświeższy przykład – wymieniliśmy regały, których używaliśmy w naszym procesie produkcji. Zamieniliśmy je na regały, które są bardziej praktyczne i ergonomiczne dla naszych pracowników. Łatwiej jest pobrać i odłożyć materiał na miejsce, dzięki temu wymiana materiału przebiega prawidłowo.

Moja pierwsza wdrożona optymalizacja miała miejsce w magazynie, w którym właśnie się znajdujemy. Po lewej i po prawej stronie mieliśmy tutaj niskie, jednopoziomowe regały, które zdecydowaliśmy się zlikwidować na rzecz stworzenia czegoś na kształt magazynu wysokiego składowania. Magazyn jest umieszczony w praktyce na mniejszej powierzchni, jeśli chodzi o metraż kwadratowy. Na zaoszczędzonym miejscu stworzyliśmy magazyn wyłącznie dla wyrobów gotowych. Oprócz tego, oddzieliliśmy te dwie strefy i przybliżyliśmy strefę pakowania do procesu produkcji z bezpośrednim wyjściem na magazyn wyrobów gotowych. Chodzi o tak zwany przepływ całego procesu – od montażu, pakowanie, po magazyn wyrobów gotowych. Całość jest w linii prostej, zgodnie z ideą lean managementu. Wcześniej ten przepływ procesu produkcyjnego był trochę dłuższy.

Te zmiany się sprawdzają – jesteśmy już pierwszy sezon po zoptymalizowaniu tego przepływu. Widać plusy – po pierwsze, uzyskaliśmy więcej miejsca na palety, a po drugie materiał do produkcji mamy bliżej produkcji. To krótsza droga przepływu materiału.

Produkujecie choinki. To produkcja całoroczna czy są miesiące, które są luźniejsze?

Nie ma luźniejszych momentów, to produkcja ciągła. W styczniu pojawia się nowy plan produkcyjny i realizujemy go cały rok.

Liczba wyprodukowanych choinek zależy od planu produkcyjnego. W ofercie mamy artykuły w wysokości od 150 do 220 centymetrów, a nasza wydajność zależy od ich rodzaju. Drzewko o wysokości 220 cm wymaga trochę dłuższego czasu tworzenia.

Interesujące jest, że maszyny, których używacie, są przystosowane przez Was i pod Was. Nie ma maszyn na rynku, które spełniałyby Wasze potrzeby.

Tak, nie ma takich maszyn na rynku. Wszystkie maszyny są praktycznie robione przez nas. Chociaż część maszyn została kupiona od firm, które znają nasze potrzeby, stale usprawniamy je pod nasze działania. Cały czas doskonalimy proces produkcji, mamy dział utrzymania ruchu, który nam w tym mocno pomaga. Mamy też doskonałego tokarza, który ma w głowie niesamowite rzeczy!

Lubię słuchać ludzi z produkcji, bo to właśnie oni mają najwięcej pomysłów i przekazują istotne informacje o procesie. Najważniejszy jest tak zwany kaizen (jap. poprawa, polepszenie), czyli formalizacja pomysłów. Kaizen to zgłaszanie zauważanych problemów przez pracowników i wymyślenie rozwiązania, by go zminimalizować lub całkowicie usunąć. Sama ideologia mówi o nagradzaniu pracowników za dążenie do optymalizacji procesów.

Jesteśmy ekspertami nie tylko w optymalizacji procesu. Zobacz sesję zdjęciową naszych specjalistów e-commerce >>

Jakie macie plany na kolejne etapy optymalizacji?

Zostało nam jeszcze trochę rzeczy do poprawy. Niedługo uruchomimy prawdopodobnie trzeci stół do produkcji choinek, w przyszłym roku planujemy jeszcze zwiększyć tę liczbę. Najważniejsze w tym kroku będzie przeszkolenie naszych pracowników i poprawienie lokalizacji stołów. Budujemy też nowe maszyny, by utrzymać poziom produkcji. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prognozujemy wzrost produkcji nawet o 30%.

Lubisz przestawiać, ulepszać, szukać nowych rozwiązań?

Jeśli szukasz miejsca, w którym możesz rozwijać swoją ścieżkę kariery, mamy dla Ciebie miejsce. Sprawdź nasze najnowsze oferty pracy i dołącz do naszego zespołu – chętnie przyjmiemy nową osobę! Zobacz, kogo szukamy >>

Wiesz, co możesz zyskać.
Przekonaliśmy Cię?

Napisz do nas i wyślij swoje CV!