Kolejny rok na świecie mija pod znakiem dbania o środowisko i szerzenia świadomości ekologicznej. Hasła na banerach reklamowych i ulotkach coraz rzadziej są tylko pustymi sloganami — w końcu zaczynają nieść prawdziwą wartość i staranie o losy naszej planety. Chociaż walka jest nierówna, chcemy się w nią włączyć! Od kilku miesięcy omawiamy funkcjonowanie naszego przedsiębiorstwa z Grupą Ekopro.

Dyskutujemy o tym, jak zmniejszyć ślad węglowy, ilość generowanych odpadów i wykorzystywać inne źródła energii. Jak wygląda nasza praca i plany na transformację ekologiczną? Przeczytaj naszą rozmowę z Bartoszem Sierżęgą z Grupy Ekopro.

Czym zajmuje się Grupa Ekopro i w jaki sposób pomaga JKB Group?

Jesteśmy firmą z Zielonej Góry zajmującą się gospodarką obiegu zamkniętego. W naszej działalności chodzi o pomaganie firmom w procesie transformacji na zielony ład. Wspieramy przedsiębiorców, by nie zgubili się w zmianach, które dotyczą całej Unii Europejskiej.

Chociaż działamy w całej Polsce, w naszym klastrze zgromadziliśmy ponad sto przedsiębiorstw z województwa lubuskiego. Skupiamy się na najbliższej okolicy – wychodzimy z założenia, że najlepsze, co możemy zrobić w zakresie ochrony środowiska, to łączyć lokalne firmy ze sobą. Dobrze jest zyskiwać partnerów i działać w regionie.

ECOPRO JKB ochrona środowiska jak dbamy o ekologię

Podpowiadacie JKB Group, co może zrobić w zakresie ekologii?

Tak, zajmujemy się restrukturyzacją JKB Group w kierunku zielonego ładu. Sprawdzamy, w jaki sposób firma emituje zanieczyszczenia do atmosfery – od sposobu ogrzewania zużywanych surowców, przez to, jakie odpady wytwarza. Podpowiadamy, jak zawrócić jak najwięcej śmieci powtórnie do obiegu – w formie recyklingu czy niewytwarzania odpadów w ogóle.

Trzeci obszar działalności to opakowania, czyli odpady, które jeszcze nie dojechały do klientów JKB Group. Od lipca na rynku ma zabraknąć jednorazowego plastiku. To jeden z punktów, na który będziemy zwracać szczególną uwagę. Im więcej uda się zrobić i zagospodarować, tym mniej odpadów znajdzie się później w pojemnikach.

Jak ważne jest wdrażanie rozwiązań związanych z ochroną środowiska w firmach?

Nie da się wdrożyć ochrony środowiska w danym miejscu na siłę. Jeżeli firma sama nie rozumie potrzeby zmian, to my ich do tego nie przekonamy. Na szczęście widać na naszym rynku zmianę, którą śmiało można porównać do przejścia z komunizmu na gospodarkę wolnorynkową. To ważny moment dla wielu firm – szczególnie łatwo teraz o inwestycję w ekologię i ochronę środowiska. Jeżeli przedsiębiorstwa prześpią ten czas, mogą ponieść duże straty finansowe.

Jak wygląda JKB Group na tle innych firm pod względem dbania o środowisko?

JKB Group, jako firma działająca w branży e-commerce, jest firmą rozwijającą się szybko. Pandemia spowodowała przeniesienie dużej części sprzedaży właśnie do Internetu. To powoduje zwiększony wpływ na środowisko, chociażby ze względu na wprowadzone opakowania na rynku e-commerce czy też na to, co wytwarzamy na miejscu.

W JKB Group zajmujemy się przede wszystkim zminimalizowaniem wpływu działalności na środowisko, co idzie nam bardzo sprawnie. Policzyliśmy dokładnie ślad węglowy wyprodukowanej choinki plastikowej w stosunku do tego, co musimy pozyskać z surowca naturalnego.

Z drugiej strony mamy dużo pracy przy temacie minimalizowania wpływu opakowań na środowisko. Tutaj też udało nam się poczynić pewne kroki i całość nabiera już kształtów. Mocno trzymamy kciuki za JKB Group w tej sprawie. Na razie wyprzedzamy przepisy, szczególnie dzięki obecności w Bazie Danych Odpadowych, czyli systemie gromadzenia danych o odpadach i opakowaniach. JKB Group wychodzi przed szereg – staramy się być firmą, która nie tylko dostosowuje się do przepisów, ale także wybiega myślami do przodu.


Ochrona środowiska i wprowadzanie zmian do naszej firmy to jeden z naszych priorytetów. Zaczynaliśmy naszą przygodę z ekologią od małych kroków, które z czasem przerodzą się w jeszcze większe inicjatywy. Stale dążymy do tego, by zminimalizować ślad węglowy w produkcji wszystkich naszych produktów. Wybieramy sprawdzonych i ekologicznych dostawców. Myślimy już nad stworzeniem opakowań dla naszych produktów, które będą mogły zostać ponownie wykorzystane w kreatywny i niecodzienny sposób.

Staramy się dbać o środowisko nie tylko na produkcji i w magazynie. Strategię zero waste wprowadzamy powoli także do naszego biura. Segregujemy odpady, w tym standardowo plastik, papier i szkło, a także utylizujemy zużyty sprzęt elektroniczny. 

Chcesz zmieniać świat z nami? Dołącz do naszego zespołu! Sprawdź aktualne oferty pracy →

Wiesz, co możesz zyskać.
Przekonaliśmy Cię?

Napisz do nas i wyślij swoje CV!