Wiemy, jak dbać o rozwój i kompetencje swoich pracowników! Tym razem zorganizowaliśmy kolejne wydarzenie z cyklu JKB.EDU – szkolenie z podstaw Excela. O tym, skąd wziął się pomysł i czego dokładnie dotyczyła prezentacja opowiada jeden z naszych nowych kolegów, Bartosz Sosnowski.

Jesteś z nami od niedawna, a już teraz odpowiadasz za szkolenie z podstaw Excela. Jaki jest jego cel i kto wyszedł z inicjatywą?

Pracuję w JKB dopiero od czerwca. Ponieważ jestem analitykiem, podlegam w pewnym stopniu pod dział finansowy. Pomysłodawczynią szkolenia była Elli Gatzaki, nasza specjalistka z działu HR. Zgodziłem się jednak bez większych oporów. Chociaż Excel to jedno z podstawowych narzędzi pracy, wiele osób nie wykorzystuje do końca jego możliwości. Chciałbym podzielić się swoją wiedzą w tym zakresie i pokazać, jak wielki ma potencjał.

Opowiedz, jak poznałeś Excela. Kiedy go polubiłeś i jakie masz w tym zakresie doświadczenie?

Excel od dawna pozostaje moim głównym narzędziem pracy. Korzystam z programu już od przynajmniej piętnastu lat. Wiele czasu poświęciłem na naukę i samodoskonalenie. Brałem udział w różnych szkoleniach, a później prowadziłem je dla innych osób.

Na szkoleniu było trochę osób z kilku różnych działów. Jak sądzisz, komu najbardziej przydadzą się podstawy Excela? Dlaczego warto je poznać?

Myślę, że z Excela korzysta każdy, kto pracuje w naszym budynku biurowym. Zdecydowanie nie ma tu osoby, która nie potrzebowałaby go chociaż w niewielkim stopniu. Obecnie jest to główne, a zarazem niedoścignione narzędzie do różnych kalkulacji, analizy danych lub prezentacji. Oczywiście istnieje kilka konkurencyjnych rozwiązań, ale póki co Excel wiedzie wśród nich prym, więc naprawdę dobrze go znać. Ciężko byłoby dzisiaj odnaleźć się w większości firm i przedsiębiorstw bez przynajmniej podstawowych umiejętności tego typu.

Możesz podzielić się z resztą zespołu trzema prostymi poradami, które znacznie ułatwiają obsługę programu?

Znajomość podstawowych formuł, którymi większość osób jednak nie zaprząta sobie głowy, bardzo upraszcza i przyspiesza pracę. Pomocna będzie również trochę bardziej zaawansowana formuła „wyszukaj pionowo”. Kolejną ważną rzeczą są tabele przestawne, które sprawiają, że działanie na większych arkuszy przebiega o wiele bardziej efektywnie. Ten temat zresztą często pojawia się na rozmowach kwalifikacyjnych. Dzisiaj, oczywiście jeśli zdążymy, pokażę, do czego służą i jak można je tworzyć.

Chcesz podzielić tę bazę wiedzy na kilka szkoleń czy to jednorazowa akcja?

Na razie przedstawiłem bardzo podstawową wersję obsługi Excela w formie krótkiej prezentacji. Zobaczymy, jaki będzie odzew po szkoleniu. Jeśli będzie potrzeba, jak najbardziej możemy zorganizować kurs dla średnio zaawansowanych. Wtedy jednak o wiele lepiej byłoby zorganizować spotkanie w mniejszych grupach, być może na zasadzie warsztatów, ponieważ w ciągu godziny zwyczajnie nie jesteśmy w stanie tego tematu skutecznie rozwinąć.

Szukasz miejsca pracy, w którym będziesz się rozwijać na różnych polach? Sprawdź, kogo właśnie szukamy do naszego zespołu! →

Wiesz, co możesz zyskać.
Przekonaliśmy Cię?

Napisz do nas i wyślij swoje CV!