W świecie przemysłu, innowacje i nowoczesne technologie to klucz do sukcesu. W JKB Group i warsztacie produkcyjnym LAMO doskonale to rozumiemy. Rozmawiamy z Sylwestrem Wojtkiewiczem, Kierownikiem warsztatu produkcyjnego LAMO, o najnowszych inwestycjach i zmianach w zakładzie.

Innowacje w warsztacie produkcyjnym LAMO. Poznaj nasze inwestycje, plany i aspiracje

Nowe urządzenia – krok w stronę samodzielności

Zakupiliśmy dwa urządzenia: nożyce hydrauliczne oraz prasę poziomą. Dzięki nim możemy samodzielnie wykonywać produkty, które wcześniej zlecaliśmy firmom zewnętrznym. To ogromny krok w stronę naszej niezależności i komfortu pracy – mówi Sylwester Wojtkiewicz, Kierownik naszego warsztatu LAMO.

Innowacje w warsztacie produkcyjnym LAMO. Poznaj nasze inwestycje, plany i aspiracje

Nożyce hydrauliczne to wielofunkcyjne narzędzie, które pozwala nie tylko na cięcie płaskowników, ale również na wykrawanie otworów o różnej średnicy czy wycinanie kształtowników. Z kolei prasa pozioma umożliwia precyzyjne gięcie płaskowników pod różnym kątem.

Innowacje w warsztacie produkcyjnym LAMO. Poznaj nasze inwestycje, plany i aspiracje

Zaletą posiadania tych urządzeń jest zdecydowanie większa samodzielność naszego warsztatu. Możemy teraz sami elastycznie zaplanować partie produkcyjne. Sam wywołuję produkcję, kiedy jest taka potrzeba, sam uzupełniam stany, gdy schodzą do minimalnych ilości. Nie jestem już uzależniony od terminów dostaw, a to tworzy bardzo duży komfort pracy – wyjaśnia Sylwester.

Laser TEKIO Pro T220 – precyzja i niezależność

Największą zmianą, jeśli chodzi o usprawnienie pracy i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, było jednak zakupienie i wdrożenie urządzenia laserowego. Już od początku dostrzegliśmy korzyści, które wymienia nasz Kierownik:

Przede wszystkim zmienił się system dostaw surowca. Dzięki zakupowi lasera TEKIO Pro T220 możemy samodzielnie wycinać elementy potrzebne w procesie produkcyjnym. To ogromna zmiana, która przynosi nam wiele korzyści.

Innowacje w warsztacie produkcyjnym LAMO. Poznaj nasze inwestycje, plany i aspiracje

Laser światłowodowy TEKIO Pro T220 pozwala na precyzyjne cięcie kształtowników, które stanowią aż 95% produktów warsztatu. Umożliwił nam odcięcie się od zewnętrznych dostawców surowca, gdzie terminy dostaw czasami były długoterminowe, co zmuszało nas do buforowania magazynu. Dzisiaj zaopatrzenie zapasów magazynowych jest na wywołanie. Dzięki temu skrócił się więc czas dostępności surowca potrzebnego do produkcji, dodatkowo poszerza się obszar prototypowania, skrócony czas wykonania prototypów oraz szybka możliwość wprowadzania korekt.

Innowacje w warsztacie produkcyjnym LAMO. Poznaj nasze inwestycje, plany i aspiracje

Wcześniej, podobnie jak z surowcem, czas oczekiwania na wykonanie prototypu był strasznie wydłużony. Natomiast teraz jesteśmy w stanie w jeden dzień zrobić program pod prototyp i następnego dnia go wyciąć i przetestować. Mało tego, pozwala nam to również płynnie wprowadzać zmiany przy takich próbach. Jeżeli mamy wątpliwości co do konstrukcji lub wykonania danego modelu, robimy korektę i na bieżąco wprowadzamy zmiany.

Przeczytaj również: Inspiracje, innowacje i zrównoważony rozwój: Relacja z Gdynia Design Days 2023 →

Cobot w warsztacie – przyszłość spawania

Sylwester przyszedł do nas z dużym doświadczeniem, bo w swojej dotychczasowej karierze miał pod swoją opieką różne obszary: produkcyjny, elektroniki (dział przewodów), dział mechaniczny oraz lakiernię. Ten ostatni pochłonął szczególnie dużo energii, ponieważ Sylwester koordynował wtedy modernizację wdrażającą proces pełnej automatyzacji zakładu lakierniczego. Swoje doświadczenia przeniósł do JKB, stawiając sobie i nam ambitny cel zwiększenia procesów automatyzacji. Karierę w JKB zaczynał jako specjalista do spraw optymalizacji, gdzie wspólnie z Danutą, kierownikiem tego działu, realizował pierwsze swoje działania w obszarze Lamo.

Efektem tych starań było wypożyczenie cobota spawalniczego, którego nasz zakład testował przez kilka tygodni.

Cobot różni się od robota tym, że Cobot może współpracować w bezpośrednim otoczeniu z człowiekiem – w jego obszarze pracy może znajdować się pracownik – wyjaśnia Sylwester. – To nasz pomysł na zrobotyzowanie stanowiska spawalniczego. Przez cztery tygodnie jego użytkowania uczyliśmy się obsługi, która okazała się banalnie prosta, jednocześnie prowadziliśmy analizy pod kątem wydajnościowym oraz jakościowym. Dzięki cobotowi jakość spoin jest wyższa zachowując przy tym powtarzalność. To innowacja, która może nam przynieść realne korzyści pod kątem jakościowym, wydajnościowym oraz oczywiście dalszego rozwoju technologicznego.

Przeczytaj również: Od magazynu do działu zakupów. Historia awansu Michała Jurczeni w JKB

Doświadczenie i wizja rozwoju

Sylwester Wojtkiewicz to człowiek z ogromnym doświadczeniem w branży. Pracując wcześniej m.in. w firmie oświetleniowej, zdobył cenne umiejętności, które teraz przekłada na rozwój warsztatu LAMO i nie pozwala nam spocząć na laurach.

Chciałbym, żebyśmy byli konkurencyjni dla innych firm. Żebyśmy mieli wiele możliwości, żeby rozwijać nasze produkty i tworzyć coś nowego – mówi.

Innowacje w warsztacie produkcyjnym LAMO. Poznaj nasze inwestycje, plany i aspiracje

Tym bardziej, że teraz tych możliwości mamy bardzo dużo. Dzięki nowym urządzeniom w naszym warsztacie, możemy poszczycić się kilkoma nowościami w swojej ofercie. Jednym z pilotażowych produktów, który już trafił do sprzedaży, jest noga HLT 22. Wyposażyliśmy ją w dodatkowe, unikalne rozwiązanie, jakiego na rynku w tej chwili nie ma i wierzymy, że przypadnie do gustu naszym klientom.

Na rynek trafiło też oparcie do krzesła – nasz „stary” produkt, ale w nowej odsłonie oraz uchwyty do półek z grupy „L”. Co ciekawe, oparcie, które wyprodukowaliśmy samodzielnie, bez wspierania się elementami od dostawców zewnętrznych, przekroczyło parametry jakościowe w porównaniu do poprzedniej wersji zamawianej z zewnątrz. Jesteśmy więc w stanie oferować wyższą jakość, co bardzo nas cieszy, bo jest to jeden z najważniejszych punktów naszej wizji rozwoju.

Innowacje w warsztacie produkcyjnym LAMO. Poznaj nasze inwestycje, plany i aspiracje

Pracujemy również nad kolejnymi produktami, które wkrótce zasilą naszą ofertę. Wśród nich znajdują się konsola pod umywalkę oraz uchwyty typu U i L. Nasz zespół z działu Product Development pracuje pełną parą, aby te produkty były dostępne w naszym asortymencie już w sierpniu – zapowiada Sylwester Wojtkiewicz.

W JKB Group i warsztacie produkcyjnym LAMO inwestujemy w rozwój, innowacje i komfort pracy dla naszych pracowników. To miejsce, gdzie technologia idzie w parze z wizją i pasją do tworzenia. Chcesz stać się jego częścią? Zajrzyj na nasze aktualne rekrutacje →

Wiesz, co możesz zyskać.
Przekonaliśmy Cię?

Napisz do nas i wyślij swoje CV!