W dniach od 1 do 9 lipca 2023 roku, nasz kilkuosobowy zespół miał przyjemność uczestniczyć w jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie designu – Gdynia Design Days. Przez kilka intensywnych dni, zanurzaliśmy się w świat inspirujących konferencji, prelekcji i paneli dyskusyjnych, które skupiały się na roli designu w budowaniu bardziej zrównoważonej przyszłości. Przeczytaj naszą relację z tego wydarzenia.

Jak wpływamy na kształt zrównoważonej produkcji?

Tegoroczna edycja Gdynia Design Days była dla nas szczególnie wyjątkowa z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że została zorganizowana wokół tematu natury i odpowiedzialności designu wobec otaczającego nas środowiska. Było to przypomnienie dla nas wszystkich, jak ważne jest zrozumienie i szanowanie środowiska naturalnego, a także jak możemy przyczynić się do jego ochrony poprzez świadome decyzje projektowe.

Drugim powodem, dla którego wybraliśmy się na tę konferencję były panele dyskusyjne prowadzone w ramach Design talks Business Sustainability Summit, które odbyły się 6 i 7 lipca. To miejsce, gdzie prekursorzy zmian, rozwijający biznes w oparciu o zrównoważone innowacje, spotykają się, aby wymieniać się wiedzą i doświadczeniami. Uczestnicy zyskują tu dostęp do praktycznych narzędzi i najświeższych inspiracji, które pomagają inicjować oraz rozwijać zmiany.

Drugiego dnia prowadzonych spotkań, na scenie wśród innych prelegentów znalazł się nasz CEO, Łukasz Jagodziński. Obok Katarzyny Śliwy i Krzysztofa Bogomaza ze współpracującej z nami firmy Ergo Design opowiadał o ekonomii cyrkularnej, naszym pomyśle na zrównoważoną produkcję oraz roli naszego Partnera, który wspiera nas w tym przedsięwzięciu. Udział w tym panelu był dla nas nie tylko wyróżnieniem, ale także dowodem na to, że nasze zaangażowanie w zrównoważony rozwój jest dostrzegane i cenione.

Przeczytaj, o czym Łukasz opowiadał podczas panelu na Gdynia Design Days →

JKB na Gdynia Design Days – nasza relacja z wydarzenia

Nasze doświadczenia z Gdynia Design Days były niezwykle pozytywne i inspirujące. Jak podkreśla Ewa Piróg, Strategy Manager w JKB Group, wydarzenie to było przede wszystkim okazją do wymiany informacji na temat zrównoważonego rozwoju i poznania wielu ludzi, którzy – jak podkreśla Ewa – chętnie i rzetelnie dzielą się swoją wiedzą oraz doświadczeniem w tej dziedzinie. Ewę urzekła również atmosfera swobody, która sprzyjała chłonięciu wiedzy, ale też przełamywaniu barier w kontaktach z nieznajomymi osobami. A jak ocenia wystąpienie naszego CEO?

Zrównoważone zmiany dzieją się już w naszej firmie, teraz zaczynamy o tym mówić i przykładem tego był Łukasz opowiadający na forum o cyrkularnym modelu mebli dziecięcych. Zdecydowanie przetarł szlaki. Zrobił to autentycznie i takie też komentarze padały z ust uczestników, którzy przysłuchiwali się prelekcji.

Dla Pauliny Nowak, naszej Product Development Manager, GDD było przede wszystkim miejscem inspirujących wykładów, case studies i ciekawych dyskusji. Podobnie jak Ewę, ją również urzekła wspólnie stworzona przestrzeń do wymiany wiedzy oparta na partnerskich relacjach i z bardzo przyjacielskim podejściem do drugiego człowieka.

W wydarzeniu wzięło udział wiele ciekawych firm, które we własnych organizacjach starają się wdrażać założenia sustainability jako strategię tworzenia produktów, usług i modeli biznesowych – relacjonuje Paulina. – Cieszę się, że JKB Group miało szansę pokazać się tam jako jedna z nich. Łukasz podczas Sustainability Summit zaprezentował jak proces Prodcut reDiscovery zapoczątkował całkowitą transformację myślenia przy pracy nad innowacjami cyrkularnymi w naszej organizacji. Jestem pewna, że to wystąpienie zainspirowało do podobnej zmiany myślenia również innych. Mnie z kolei to wydarzenie zachęciło do dalszego tworzenia wspólnej, holistycznej świadomości zmiany, otwartości na partnerstwa oraz pielęgnowania myślenia regeratywnego.

Równie entuzjastycznie o udziale w wydarzeniu opowiada Pamela Pracka-Majdańska, Customer Success Manager w JKB Group. Dostrzeżenie, jak wielu ludzi interesuje się tematem zrównoważonego rozwoju i ekonomii cyrkularnej było dla niej niesamowitym doświadczeniem.

To, co zachwyciło mnie najbardziej, to atmosfera – luźna, życzliwa, pełna otwartości na nowe i na drugiego człowieka. Można było wyraźnie odczuć, że zgromadzili się tam ludzie, którzy wyznają podobne wartości i chcą zarówno sami się rozwijać jak i dzielić własną wiedzą oraz doświadczeniem z innymi. Dokładnie tak jak nasz Łukasz! Prelekcja, którą razem z nim poprowadził Krzysztof Bogomaz z współpracującej z nami firmy Ergo design, świetnie oddała ducha JKB. Była rzeczowa, profesjonalna, ale nie zabrakło w niej również poczucia humoru i uśmiechu. Łukasz zrobił na zebranych tak dobre wrażenie, że w kuluarach pojawiły się pytania, czy nie planujemy otworzyć biura w Gdańsku!

Dowiedz się, czym jest ekonomia cyrkularna i jak zaczęła się nasza przygoda z minimalizowaniem negatywnego wpływu na środowisko w JKB →

Zrównoważona przyszłość jest w zasięgu ręki

Gdynia Design Days to wydarzenie, które zdecydowanie zasługuje na miejsce w kalendarzu każdej firmy, ceniącej innowacje, kreatywność i zrównoważony rozwój. Dla nas, w JKB Group, było to miejsce pełne inspiracji i potwierdzenie, że idziemy we właściwym kierunku.

Nasza ideologia jest ściśle związana z zrównoważoną produkcją i ekologią. Wierzymy, że odpowiedzialny design i produkcja mają kluczowe znaczenie dla przyszłości naszej planety. Dlatego też z radością obserwujemy, jak coraz więcej firm podąża tą samą ścieżką.

Mamy nadzieję, że wydarzenia takie jak Gdynia Design Days będą nadal promować ideę zrównoważonego rozwoju i inspirować do tworzenia innowacyjnych, ekologicznych rozwiązań. Jesteśmy przekonani, że dzięki wspólnym wysiłkom możemy zbudować bardziej zrównoważoną przyszłość dla nas wszystkich!

Zobacz, przez jakie zmiany przeszło JKB i jakie ambitne cele postawiliśmy przed sobą i naszym zespołem →

Wiesz, co możesz zyskać.
Przekonaliśmy Cię?

Napisz do nas i wyślij swoje CV!